Sodelovanje z drugimi
Sodelovanje s starši oz. otrokovo družino
Eno najpomembnejših je seveda sodelovanje s starši oz. otrokovo družino. Zaradi ohranitve emocionalnih vezi s starši in postopne priprave domačega okolja na vrnitev otroka ali mladostnika poskušamo, kljub objektivnim težavam, razvijati različne oblike dela s starši:
- pričakujemo, da so starši ali skrbniki prisotni pri sprejemu otroka v Dom, da spoznajo njegov novi življenjski prostor in da z njimi navezujemo stike; če skrbstveni organi naletijo na velik odpor staršev in otroka do Doma, predlagamo, da starši skupaj z otrokom Dom najprej obiščejo;
- obiske staršev v Domu izkoristimo za informativne in svetovalne razgovore, v katerih sodelujejo vzgojitelji, učitelji, socialni delavec, psiholog, po potrebi pa tudi vodja Doma, ravnatelj in medicinski tehnik;
- otroke vzpodbujamo k stikom s starši; po potrebi starši komunicirajo z vzgojitelji in socialno službo; vsakodnevno je na razpolago tudi telefon (od 12.00 – 16.00 in od 18.30 – 20.30 ure);
- v kolikor se pojavi poseben problem na relaciji otrok-starši ali Dom-starši, povabimo starše na razgovor;
- starši sodelujejo pri izdelavi individualiziranih vzgojno-izobraževalnih programov in na sestankih strokovnih komisij;
- po potrebi organiziramo obiske na domu; za starše pripravljamo najmanj dve predavanji;
- jeseni in spomladi starši pri nas preživijo dan skupaj s svojimi otroki oz. s skupino in vzgojitelji, v naprej planiranih aktivnostih/delavnicah.
Sodelovanje s krajem
Sodelovanje s krajem je načrtovano v posameznih akcijah in dejavnostih, včasih je tudi priložnostno ob določenih potrebah kraja (delovne akcije, kulturne in športne prireditve, razstave…). Permanentno sodelujemo s turistično-informativnim centrom v kraju in z Občino Veržej ter s posamezniki in organizacijami, ki le pokažejo vsaj minimalno zanimanje za naše otroke in so pripravljeni otroku pomagati iz težav. Dobro razvito sodelovanje imamo z okoliškimi športnimi in drugimi organizacijami (ribištvo, konjeništvo, čebelarstvo…), občasno organiziramo “dobrodelne” koncerte oziroma akcije, kjer nam pomagajo najrazličnejši klubi ter tudi kulturni in gospodarski subjekti s svojim sponzorstvom ali donatorstvom.
Cilji vključevanja
Glavni cilji našega prizadevanja za aktivno vključevanje staršev so predvsem, da:
- začutijo pomen bivanja otrok v našem zavodu,
- spoznajo pozitivne učinke/rezultate življenja in aktivnosti otrok pri nas in
- skupaj z vzgojitelji in otroki ugotovijo, koliko in na katerih področjih lahko tudi sami pripomorejo k napredovanju otrok in k boljšim odnosom znotraj svojih družin.
Otroci obiskujejo starše ob koncu tedna, praznikih, v času jesenskih, novoletnih, zimskih in poletnih počitnic. Pogostnost in dolžino izhodov bodo določali dosežena stopnja zrelosti, družinska situacija in mnenje CSD.
Sodelovanje z osnovno šolo
Otroci/mladostniki obiskujejo OŠ Veržej, ki je ena izmed enot naše ustanove. Strokovni delavci Doma in šole redno sodelujejo (redne in priložnostne govorilne ure o posameznih otrocih, skupni roditeljski sestanki, vsakodnevno medsebojno seznanjanje s posebnostmi v pozitivni ali negativni smeri, sodelovanje na oddelčnih skupnostih…) in si prizadevamo za enotno vzgojno delovanje na otroka-učenca.
Sodelovanje s centri za socialno delo
V skladu s principom celovitega reševanja otrokove problematike je nujno najtesnejše sodelovanje s centri za socialno delo; to delo poteka v različnih oblikah:
- želimo in si prizadevamo, da novinca pripelje v Dom socialni delavec in da v razgovoru z njim vzpostavimo sodelovanje, po potrebi vzpostavljamo kontakt tudi kasneje;
- na timske konference odpustnikov vključujemo socialne delavce CSD, prav tako na problemsko obravnavo;
- centrom za socialno delo pošiljamo letna učno-vzgojna poročila in poročila timskih obravnav;
- delavci naših strokovnih služb se udeležujejo oblik dela s starši, ki jih organizirajo centri.
Sodelovanje s kadrovskimi šolami planiramo kot delovno prakso študentov in izobraževanje naših delavcev. S srednješolskimi zavodi se povezujemo ob vključevanju naših učencev v nadaljnje izobraževanje. Pri tem sodelujemo tudi z zavodi za zaposlovanje.
Sodelujemo s pedopsihiatričnimi dispanzerji v Mariboru, Ptuju in Ljubljani (posvet o otrocih in pomoč pri reševanju posameznih primerov), s svetovalnimi in kriznimi centri, s klinično psihologinjo v Ljutomeru … in po potrebi tudi z drugimi strokovnjaki ustreznih profilov in znanj.